23. NEDELJA MED LETOM, 5.9. 2021

Objavil | 5 september, 2021

DRAGI RAKOVŠKI ROJAKI!

Ko vas najprej lepo pozdravljam, naj vam povem, da sem v svojevrstni zadregi glede uvodnika v lističu s simpatičnim imenom Naš Rakek. Če bi šlo za to, da prispevam kakšno duhovno misel, bi pri tem najbrž ne imel prevelike težave. Ko pa gre za uvod v slovesnost moje zlate maše, je to nekaj čisto drugega! Zakaj? Zato, ker si ob moji novi maši 4. julija 1971, torej pred petdesetimi leti, še v sanjah nisem predstavljal, da bom nekoč med vami ob istem oltarju obhajal mašno daritev kot zlatomašnik!

Vsaka maša je daritev zahvale, tako nova maša kakor vsaka jubilejna maša, torej tudi zlata maša. Kaj bom položil na daritveni oltar, če ne vse mnoge lepe spomine! Najprej spomine, ki me vežejo na domačo cerkev! To, da sem kot otrok velikokrat med sveto mašo zrl v velikoduhovniško oltarno upodobitev Jezusovega Srca, ki ga molita dva angela, pa k Mariji na levi strani in sv. Jožefu na desni strani. Gledal iz klopi, ker začuda nisem nikoli bil ministrant! Takrat se sploh nisem niti malo zavedal, da me bo Jezus čez kakih dvajset let pridružil svojemu duhovništvu. Rad pa sem hodil v cerkev, poslušal pridige dobrega gospoda Vojkota Seljaka in še posebej njegovo domačo razlago “krščanskega nauka” ob nedeljah popoldan. Posebej imam pri tem v lepem spominu prijetno vzdušje preproste molitve psalmov vztrajnih molivk in nekaterih molivcev, svete ure ob popoldanskih večernicah, pa rožnega venca in litanij, in nadvse blagoslova z Najsvetejšim. Tako se je začel buditi v meni klic k duhovništvu, čeprav se tega takrat nisem niti malo zavedal. In tudi moji domači ne, je pa na dogajanje v moji duši nenamerno podpirala domača vzgoja s strani zglednih krščanskih staršev – in tudi druženje z dobrimi vernimi prijatelji, posebej ob petju na koru.

Klic k duhovništvu je v meni močno privrel na dan proti koncu mojih študentskih let. Bilo je to v Zagrebu, kjer sem imel dobro študentsko družbo, v zavetju bazilike Srca Jezusovega pri jezuitih. Leta 1961 sem pustil študij farmacije in stopil v noviciat Družbe Jezusove. Sledil je daljši študij v Zagrebu, Rimu, po novi maši leta 1971 pa triletno kaplanovanje v Dravljah v Ljubljani in delo z mladimi v škofiji, dajanje duhovnih vaj in ljudski misijoni, daljši študij v Frankfurtu, zatem  misijonarsko oznanjevanje po Sloveniji, urejanje revije Kristjanova obzorja (pozneje revije Communio) in končno dolgo obdobje, ki ga je zaznamovalo prizadevanje za vrnitev nacionaliziranega in v filmski atelje spremenjenega narodnega svetišča  sv. Jožefa v Ljubljani. Že dvajset let in več pa me, ob podpori domačega gibanja Nazaret, navdihuje  oznanjevanje Božjega usmiljenja, v katerem je naše edino upanje, zlasti danes.

Od Sv. Jožefa torej prihajam med vas, dragi rakovški rojaki, z željo, da se pridružite moji zlatomašni zahvalni daritvi, 19.9. Prisrčno vas vabim k slovesnosti in vas vse lepo pozdravljam.

p. Tomaž Podobnik, jezuit

Godovi  in prazniki v  prihodnjem tednu:

Jutri goduje Zaharija, prerok, v torek Regina, mučenka, v sredo bo praznik Marijinega rojstva, v četrtek Peter Klaver, misijonar, v petek Nikolaj Tolentinski, spokornik in v soboto Prot in Hijacint, mučenca.

Danes teden bo 24. nedelja med letom.

Jutri začnemo verouk po urniku, ki je bil objavljen. Tudi na tem področju se držimo točnosti in urejenosti.

V sredo bo praznik Marijinega rojstva, mali šmaren. Praznična maša bo ob 19.30.

V tem tednu, bo potekala za birmance, njihove družine in botre bližnja priprava na prejem zakramenta svete birme, vsak večer ob 19. uri. Držimo se razporeda, ki ste ga prejeli.

Danes teden, bo enajst birmancev prejelo zakrament svete birme, zato vabim vse župnijsko občestvo k molitvi za njih in družine.

V nedeljo, 19.9., bo v naši župniji obhajal zlato mašo, rakovški rojak, p. Tomaž Podobnik. Vabljeni k slovesnosti in sodelovanju pri pripravi.