NEDELJA Jezusovega krsta – 12. 1. 2025 ——– in romanje v Rim

Objavil | 12 januar, 2025

 V petek, 17. januarja, se začne v Salezijanskem mladinskem centru v Cerknici priprava na zakon. Potekala bo 4 zaporedne petke od 18h do 20h.

Hvala vsem mašne in druge darove. Tudi za darove ob prazniku svetih Treh kraljev za naše misijonarje: na Uncu 145 EUR, na Rakeku pa 300 EUR.  
Otroci so zbirali za otroke v misijonih. Dve tretjini otrok, ki hodijo k verouku, je prineslo škatlice z darovi:
Na Uncu 400 EUR, na Rakeku pa 310 EUR,   skupaj 710 EUR.    
Hvala tudi vsem za sodelovanje pri bogoslužjih ter za krašenje in čiščenje cerkve in župnišča.

Redni OBISK BOLNIKOV je na prvi petek v mesecu ali po predhodnem dogovoru. Sporočite imena in naslove bolnih in starejših, ki želijo obisk duhovnika.  Poskrbite, da bodo starejši, ki ne morejo v cerkev, lahko prejeli sveto obhajilo doma, v domu starejših ali v bolnišnici.    Če želite obisk duhovnika za blagoslov družine, stanovanja, hiše, delavnice…, sporočite…

 V župnijskem listu poglejte o SVETOLETNIH ROMANJIH in srečanjih:
v Oglej, v Mariazell, v Rim.   Za romanje v Rim, ki bo od 16. do 19. julija, se PRIJAVITE ČIM PREJ, dokler so še prosta mesta.

Verjetno bomo poromali še kam: na Brezje, v stolnico, v Medjugorje…

  OSMRTNICA:

Umrl je Alojz MAROLT, mizar
Rojen: 1937
Bival: Vodovodna pot 12, Rakek
Pogreb: Rakek, ponedeljek, 13.1.2025 – ob 15h
7. dan: Rakek, torek, 14. 1., ob 18h
30. dan: Rakek, petek, 7.2., ob 18h.

ROMANJE V RIM V SVETEM LETU 2025     (16. – 19. julij 2025)

Prvi dan, 16. 7. sreda, (750 km):

5.00: odhod iz Ljubljane, 5.30 z Uncablagoslov romarjev,  dopoldne: vožnja mimo Trsta, Benetk, Bologne in Firenc (na poti: skupna malica na primernem postanku, molitev, klepet, film…),

15.00: Kalistove katakombe (ogled  – vstopnina 10 evrov in sv. maša), cerkev sv. Sebastjana (z grobom slavnega mučenca) in cerkvice Quo vadis (po legendi bi se naj vstali Jezus na tem mestu srečal s Petrom, ki je iz strahu pred preganjalci bežal iz Rima), Bazilika sv. Pavla stoji na mestu, kjer je bil pokopan sv. Pavel, vožnja mimo evropskega centra inštitucij (EUR) na obvoznico in do kraja namestitve.

Zvečer: Slovenik: slovenski dom za romarje:  namestitev, večerja, druženje in nočitev.

 Drugi dan, 17. 7., četrtek (50 km):  Zjutraj: Slovenik: sveta maša v kapeli, zajtrk.

Dopoldne: VATIKAN: obisk pri kardinalu Rodetu, Bazilika sv. Petra je najmogočnejša cerkev katoliškega sveta, danes tudi sedež naslednika apostola Petra. Postavili so jo na grobu apostola Petra, ki je bil pokopan na poganskem pokopališču leta 67 po Kr. Že konec 1. stol. kristjani postavijo manjšo molilnico nad njegovim grobom, ki pa je bila porušena, ko cesar Konstantin leta 326 postavi na istem mestu. V 15. stol. je za tedanje razmere postala cerkev premajhna, zato jo je papež Nikolaj V. naročil podreti in postaviti večjo. Kupola je visoka 132 metrov in  široka  več kot štirideset metrov.
Do vrha pelje dvigalo ali tudi 537 stopnic.
Pod cerkvijo je grobnica mnogih papežev.

Trg Sv. Petra (nezaključena elipsa z egipčanskim obeliskom in s kipi svetnikov).

Opoldne: Ulica Sprave (možnost obiska na Slovenski ambasadi) do Angelskega gradu, prosto: nakup spominkov, (malica v lastni režiji) (vožnja mimo: Termini – glavna železniška in avtobusna postaja, don Boskove cerkve Srca Jezusovega in Republiškega trga).

Popoldne: RIM: Bazilika Marije Velike (Snežne) se nahaja na največjem od sedmih rimskih gričev, imenovan Eskvilin.
Cerkev so postavili ob razglasitvi verske resnice, da je Marija Božja mati (4. stol.).

Bazilika v Lateranu velja za stolnico mesta in tudi za mater in glavo vseh cerkva po svetu. Bazilika sv. Križa z relikvijami: koščki svetega križa, les križa dobrega razbojnika, Tomažev prst, trni z Jezusove krone, bazilika sv. Lovrenca (relikvije sv. Lovrenca in sv. Štefana) ob rimskem pokopališču Verano.

Zvečer: Slovenik: slovenski dom za romarje:  namestitev, večerja, druženje in nočitev.

 Tretji dan, 18. 7.,  petek (220 km):

Zjutraj: Slovenik: sveta maša v kapeli, zajtrk.

Dopoldne: Kolosej (grajen v letih 72 do 80 za časa cesarja Vespazijana). Konštantinov slavolok, Forum Romanum – staro rimsko središče (skupna malica na parkirišču).
– Po želji: cerkev sv. Klemena papeža, kjer je tudi grob sv. Cirila, slovanskega apostola, brata še bolj slavnega Metoda, ki je postal škof na Moravskem, verjetno v mestu Velehrad.

Beneški trg z Beneško palačo (je zgradil kardinal Barbo l. – poznejši papež Pij II – leta 1455, kasneje pa je bilo tukaj beneško veleposlaništvo. Za časa fašizma je v njej bival Mussolini), s palačo združene Italije (grajena 1885-1911 v čast skupni državi Italiji. 16 skulptur simbolizira prav toliko italijanskih pokrajin. V sredi je kip Viktorja Emanuela, kralja, ki je združil Italijo), Kapitol (rimska mestna hiša, delo Michelangella) z rimsko volkuljo (ki je simbol večnega mesta).

Usta resnice in Tempelj vestalk ob reki Tiberi, Marijina cerkev in Kozmedin (lobanja sv. Valentina).

Popoldne: Sodniška palača, Trg Navona je eden najlepših rimskih trgov in pomembno zbirališče slikarjev. Trije vodnjaki ga na poseben način krasijo: Morov vodnjak, vodnjak veletokov (Nil, Rio, Ganges, Donava) in Neptunov vodnjak. Nasproti glavnega vodnjaka se dviguje Borrominijeva cerkev sv. Neže. Panteon (cerkev Marije kraljice mučencev) je tempelj, ki je bil posvečen vsem rimskim bogovom. Je najbolj ohranjen spomenik antičnega Rima. Leta 609 ga je papež Bonifacij IV. posvetil ’Mariji, kraljici mučencev’. Cerkev Marije na Minervi (relikvije sv. Katarine Sienske in Michelangelov Kristus), jezuitska univerza Gregoriana, (od daleč predsedniška palača Kvirinal) Fontana di Trevi je najmogočnejši vodnjak v Rimu, Španski trg in stopnice sta dobila svoje ime po Španski palači, kjer je bival španski veleposlanik. Nad trgom se dvigujejo stopnice k cerkvi sv. Trojice iz 16. stoletja.

19.30 Slovenik: slovenski dom za romarje:  namestitev, večerja, druženje in nočitev.

 Četrti dan, 19. 7., sobota (800 km):

Zjutraj: Slovenik: zajtrk, prtljaga in odhod: vožnja proti Assisiju.

11.00: Assisi, mesto svetega Frančiška in sv. Klare: bazilika sv. Frančiška (sv. maša), mestno obzidje, glavni trg z rimskim templjem danes Marijino cerkvijo, hiša sv. Frančiška, cerkev z relikvijami bl. Karla Akutisa, bazilika sv. Klare, stolnica sv. Rufinija, prosto (kofe, pivo, spominki), skupna malica na parkirišču.

Popoldne: Santa Maria degli Angeli: ogled bazilike, kapele Porcijunkule, kraja smrti sv. Frančiška, njegova celica in samostan, prosto za nakupe.

16.00 odhod iz vožnja proti Sloveniji (molitev, klepet, film, večerna skupna malica, postanki).
23.00: prihod v Ljubljano.

    – Prispevek znaša po osebi (če bo na busu 45 romarjev):
360 EUR
in vključuje: prevoz z avtobusom Steklačič (dnevnice, km, check point Rim, parkirnine, cestnine…),
3 x polpenzion v Sloveniku, v slovenskem centru za romarje, skupne malice, duhovno vodstvo in organizacija.
– S seboj imejte denar za spominke, za pijačo na busu (1 evro voda, 2 evra veliko pivo), drobiž za WC, za berače in za cerkve. Za vstopnino v katakombe in za na kupolo. 
– Pri skupnih malicah se priporočamo za domače pecivo, domače salame ali kaj vloženega.
– Za vse dodatne informacije je na voljo:
 g. Sandi Osojnik, sdb, Grahovo, (00386) 031- 276-590)

in Janez Šket, Rakek, 041 561 518.

– Potreben je veljaven dokument (osebna ali potni list).